Burun Eti Büyümesi ve Tedavisi

Burun eti büyümesi burun tıkanıklıklarının en önemli ve en sık karşılaşılan nedenlerinden biridir. Burun eti alt orta ve üst burun etleri olmak üzere üç parçadan oluşur. Alt burun etlerinin büyümesi sonucunda burun tıkanıklığı ve nefes almada güçlük ortaya çıkarken, orta burun etlerinin büyümesi sonucunda sık tekrarlayan sinüzit atakları ve kronik sinüzite yatkınlık gelişir. Burun eti büyümelerinde gerekli ilaç tedavilerine rağmen iyileşmenin sağlanamadığı vakalarda mutlaka cerrahi tedaviye başvurulmalıdır.

Burun eti büyümesinin nedenleri

  • Alerjik burun eti büyümesi
  • Burun kemiğindeki kaymaya bağlı burun eti büyümesi
  • Burun etlerindeki yapısal bozukluklar

Burun etlerine uygulanması gereken cerrahi müdahale,  burun etinin tamamına yönelik, tahrip edici bir uygulama değil, koruyucu (burun etini saran mukoza adı verilen kılıfı koruyarak) ve kısmi olmalıdır. Bunun nedeni burun eti ve burun etini saran kılıfın burnun işleyişinde çok önemli görevleri olmasıdır.

Hayat kalitesi nefesle başlar
Uygulanan ilaç tedavilerine rağmen iyileşmenin gerçekleşmediği durumlarla cerrahi müdahale şarttır. Ameliyatlar tam teşekküllü hastanelerde endoskopik yöntemlerle en gelişmiş teknikler kullanılarak uygulanmaktadır. Burun eti ameliyatı diğer burun ameliyatları ile birlikte de uygulanabilir. Ayrıca son teknoloji ürünü olan radyofrekans yöntemi ile de burun eti küçültülmesi yapılabilmektedir. Bu yöntemle muayenehane şartlarında veya diğer bir burun ameliyatıyla (özellikle estetik burun cerrahisiyle birlikte) aynı anda burun etleri küçültülebilmektedir. Bu uygulama sonrasında hastalarda ciddi derecede ağrı tespit edilmemiş olup ağrı kesiciler işlem sonrası şikayetlerin giderilmesinde yeterli olmaktadır.